Zadajte meno a priezvisko

Zadajte dátum narodenia

Zadajte email

Zadajte telefónne číslo

Zadajte Vašu adresu

Napíšte nám ako Vám môžeme pomôcť

Musíte súhlasiť so spracovaním údajov

 Nesprávny kód

Zatvoriť formulár

Probiotiká zharmonizujú celé naše vnútro

Výskumy posledných rokov potvrdzujú význam starostlivosti o nájomníkov v tráviacom systéme. Je predsa dôležité, kto a ako v nás žije. Povedal to odborník na výživu, MUDr. Igor Bukovský. Dodal, že je dôležité, aby v dutinách tráviaceho systému prevažovali mikroorganizmy, ktoré nám neubližujú. A sú to aj také, ktoré nám robia dobre.

Dr. Bukovský vysvetlil, prečo to tak je. Chránia pred niektorými druhmi rakoviny (napríklad rakovina hrubého čreva, žalúdka). Podporujú imunitu a odolnosť voči chorobám (infekcie tráviaceho, dýchacieho a urogenitálneho systému). Priaznivo ovplyvňujú hladinu cholesterolu v krvi. Chránia a vyživujú sliznicu tráviaceho systému (najmä hrubého čreva). Znižujú riziko astmy a alergií u detí (napríklad pôrod vaginálnou cestou je pre dieťa z toho hľadiska zdravší ako cisársky rez, pretože ak má matka správnu vaginálnu flóru, podporí to včasné osídlenie tráviaceho a dýchacieho systému novorodenca vhodnými baktériami a tie chránia pred dráždením imunitného systému). Pomáhajú pri liečbe zápalových ochorení čreva (Crohnova choroba, ulcerózna kolitída). Priaznivo ovplyvňujú priebeh a liečbu atopického ekzému. Znižujú riziko hnačiek pri antibiotickej liečbe. Znižujú riziko kvasinkovej infekcie vagíny. Podporujú trávenie a zmierňujú príznaky laktózovej intolerancie. Tvoria vitamíny (K a skupiny B).

Na ilustráciu Dr. Bukovský ponúkol čísla o tom, koľko baktérií žije v čreve. Ide o stovky a tisíce miliárd. V jednom mililitri obsahu žalúdka žije toľko baktérií ako ľudí v Prahe. V jednom mililitri obsahu na konci tenkého čreva je ich už 16-krát viac ako ľudí na našej planéte. V jedinom mililitri stolice je týchto mikro podnájomníkov toľko ako ľudí na 1700 zemeguliach. „Pri týchto číslach už budú súhlasiť asi aj najväčší skeptici s tvrdením, že je veľmi dôležité, kto tí podnájomníci sú a ako sa správajú,“ myslí si doktor.

K druhom baktérií, ktoré sú pre ľudské telo bezpečné, patria baktérie, ktorých hlavným zdrojom energie sú cukry a škroby, a nazývajú sa baktérie mliečneho kvasenia (sacharolytické, amylolytické). Tieto baktérie produkujú látky, ktoré nielenže nie sú nebezpečné, ale sú dokonca ochranné a liečivé. Priaznivo ovplyvňujú aktivitu imunitného systému v celom tele.

Upozornil tiež, že v čreve žijú aj baktérie, ktoré produkujú toxické látky a poškodzujú fyziológiu tráviaceho systému. „Ich hlavným zdrojom energie sú bielkoviny a proces, ktorý v ich réžii prebieha, sa v maštali označuje ako hniloba, v kuchyni a laboratóriu ako proteolýza (preto sa označujú ako proteolytické).“

Starostlivosť o mikroflóru vyžaduje: Dostatočný príjem vlákniny a komplexných sacharidov, striedmy príjem živočíšnych potravín (obsahujú hnilobné baktérie narúšajúce črevné prostredie), pravidelnú životosprávu, pravidelný prísun dostatočného množstva vitálnych probiotických mikroorganizmov v podobe výživových doplnkov, prípadne potravín obohatených probiotickými kultúrami. www.zdravie.pravda.sk

A čo si myslia odborníci

Dr. Earl Mindell vo svojej knihe "Ži dlho a cíť sa lepšie s vitamínmi a minerálnymi látkami" už v roku 1996 píše zaujímavú informáciu o jogurtoch ako najúčinnejšom potravinovom doplnku.

"Jogurt je skutočne zázračným jedlom. Je plný výživných látok a mikroorganizmov, potrebných k dobrému tráveniu. Doporučujem, aby ste denne zjedli jeden pohár jogurtu ( a v ňom živú bakteriálnu kultúru). Jogurt môže podporiť imunitný systém, ktorý potom lepšie plní svoje úlohy.

Stáročia je známe používanie jogurtu ako ľudového lieku proti prechladnutiu, hnačke a rôznym infekciám ... "

 

PROBIOTIKUM – univerzálny liek

Známy telovýchovný lekár MUDr. Pavel Malovič spojil svoj život so športom. Verejnosť ho pozná aj ako lekára futbalovej reprezentácie od roku 1994 do roku 2001. Je to nesmierne komunikatívny človek a svoj dar reči uplatnil aj v písomnej forme. Zaujímavá je práve jeho kniha "Mlado až do staroby", v ktorej sa možete dočítať aj mnoho zaujímavosti o zdravej výžive, pitnom režime, prevencii civilizačných chorôb, kde sa opiera o najprogresívnejšie poznatky modernej vedy, aby nám prezradil ako byť mladým až do vysokého veku.

Zaujímavé sú jeho poznatky o tzv. probiotických produktoch, ktoré výrazne pomáhajú proti vplyvom hnilobných baktérií. Obsahujú živé mikróbne druhy, ktoré zlepšujú zloženie črevnej mikroflóry. Probiotiká v kyslomliečnych produktoch teda predstavujú práve tie druhy baktérií, ktoré sú pre organizmus užitočné. Dokážu pre zdravie človeka urobiť veľa. Mnohí vedci ich preto prirovnávajú až k univerzálnemu lieku. Ich prednosti:

 • Skvasujú mliečny cukor (laktózu). Uľahčujú tak trávenie niektorým ľuďom, ktorí majú túto schopnosť z genetických príčin oslabenú alebo im úplne chýba (prejavuje sa to tráviacimi ťažkosťami po pití mlieka).
 • Produkujú vitamíny, najmä skupiny B (obzvlášť B12) a K.
 • Bránia premene primárnych žlčových kyselín na sekundárne, ktoré môžu byť zhubné.
 • Zvyšujú prirodzenú obranyschopnosť organizmu.
 • Znižujú riziko vzniku rakoviny hrubého čreva a pomáhajú pri jeho liečbe
 • Znižujú hladinu sérového cholesterolu v krvi, a tým aj riziko vzniku aterosklerózy a ischemickej choroby srdca.

Probiotické baktérie pomáhajú aj pri prevencii a liečbe ochorení hrubého čreva, ako je zápcha, ulceratívna kolitída, hnačka a iné. V mnohých prípadoch sa ich účinnosť zvyšuje kombináciou so stravou bohatou na vlákniny, vitamíny a iné látky s antiodaxičnými účinkami (vitamín A, E, organický selén). Odporúčajú sa aj na preliečenie tráviaceho traktu po liečbe antibiotikami, ako aj v pokročilom veku. Medzi baktériami u starších ľudí aj u ľudí stresovo zaťažených prevládajú nepriaznivejšie druhy. Aj v tomto prípade sa odporúča zvýšiť príjem kyslomliečnych výrobkov. Objavili sa i dôkazy o ich pozitívnom vplyve pri liečbe akné. Osvedčili sa aj pri liečbe osôb s narušenou funkciou pečene, poškodenej alkoholom alebo liekmi. A navyše, sušené baktérie mliečneho kvasenia vo forme tabliet sa stali aj súčasťou liečby AIDS.

Keď sa však rozhodnete „vrhnúť“ na jogurty, musíme vedieť, že užitočné vlastnosti jogurtových baktérií môžu pôsobiť iba vtedy, ak sa do hrubého čreva dostanú živé. Nie každý jogurt obsahuje práve tie druhy baktérií, ktorým sa podarí prekonať kyslé prostredie v žalúdku a žlčovú bariéru v tenkom čreve. Nie každému jogurtu sa podarí dopraviť sa do hrubého čreva v aktívnom stave. Platí to najmä o mikroflóre bežných jogurtov (nie probiotických), ktoré sa vyrábajú zakvasením jogurtovou kultúrou citlivou na kyseliny a žlč. Takéto jogurty sú dôležité pre svoje výživné vlastnosti.

Probiotické baktérie prechádzajú žalúdkom živé; až v čreve sa začnú množiť a kolonizovať ho. Tým sa stávajú ešte prospešnejšími. Nachádzajú sa v probiotických jogurtoch, acidofilnom mlieku, zakysanke, zákvase, kefírovom mlieku, bryndzi, žinčici. Pri ich výbere je lepšie uprednostiť tie, ktoré neobsahujú stabilizátory (želatínu a rôzne konzervačné látky), znižujúce práve ich prospešné vlastnosti. Okrem toho by mali byť čo najčerstvejšie. Výskumy ukázali, že obsah živých mliečnych baktérií sa po siedmich dňoch zníži až stonásobne. Po 14 dňoch skladovania (aj pri nízkych teplotách) sa už vyskytujú len v zanedbateľnom počte.

Mlado až do staroby (a ešte aj v nej), Pavel Malovič, IKAR 2003

 

PROBIOTICKÝ & PREBIOTICKÝ „Živý jogurt” ESSENS s COLOSTROM

Do pozornosti:

 • ženám s malými deťmi
 • teenagerom, športovcom
 • dospelým
 • seniorom

 

Jogurt a jeho história

Pred cca 7000 rokmi - Trákovia žijúci na území Bulharska vytvorili jogurt pomocou kultivácie zelených rastlín mliečno-kyslých baktérií (pomenovaných po dnešnom území Bulharska-Lactobacillus bulgaricus).

Začiatok 20.storočia - ruský vedec Mečnikov nositeľ Nobelovej ceny objavil, že v hrubom čreve sa vytvárajú hnilobné procesy, ktoré spôsobujú mikroorganizmy. Následok: tvorba toxických látok, poškodenie cievneho obehu, pečene, mozgu a celého organizmu. Zistil, že škodlivé pôsobenie hnilobných baktérií v hrubom čreve môže byť odstránené pomocou neustálej prítomnosti laktobacilov. Zistil, že dlhý a zdravý život bulharských dedinčanov je následkom každodennej konzumácie jogurtu a ostatných mliečnych výrobkov vyrábaných v Bulharsku.

Bulharská dedinčanka Baba Vasilka 126 rokov a jej syn Tudorov 101 rokov sú typické príklady ľudí , ktorí sa dožili vysokého veku používaním kyslého mlieka.

 

Roku 1905 – bulharský študent medicíny Stamen Grigorov objavil Lactobacillus bulgaricus, ktorý je pôvodcom fermentácie jogurtu vyrábaného Trákmi a súvisí s dlhovekosťou a omládnutím ľudského organizmu.

Tisícročné tradície, ktoré sú dedičstvom Trákov na území dnešného Bulharska v spojení s mnohými vedeckými výskumami nám umožnili vytvoriť súčasné probiotické potravinové doplnky.

 

ESSSENS Colostrum Probiotics

Probiotiká - živé organizmy, ktoré vytvárajú rovnováhu črevnej mikroflóry (priateľské baktérie)

STREPTOCOCCUS LACTIS

 • tvorí kyselinu mliečnu
 • má antibakteriálne účinky
 • pomáha obnovovať trávenie
 • najbezpečnejšie probiotikum

LACTOBACILLUS BULGARICUS

 • tvorí acidofilnú baktériu
 • rozkladá laktózu na jednoduché cukry
 • pomáha udržiavať zdravú črevnú flóru

 

LACTOBACILLUS ACIDOPHILUS

 • stimulujú imunitný systém
 • upravujú črevnú mikroflóru
 • výrazne znižujú hladinu cholesterolu v krvi
 • ochrana proti hnačkám, infekciám

BIFIDOBACTERIUM BIFIDUM

 • chránia pred patogénnymi organizmami
 • zabraňujú vzniku zápalového ochorenia čreva
 • zaisťujú lepšiu vstrebatelnosť vápnika

 

Prebiotiká - látky, ktoré podporujú rast a životaschopnosť probiotík

COLOSTRUM ESSENS - zdroj účinných protilátok prispieva k obranyschopnosti organizmu, upravuje zažívanie a má protizápalový účinok.

INULÍN - je prírodná látka, vyrobená z koreňa čakanky. Táto rozpustná vláknina podporuje tvorbu vlastných bifidobaktérií, znižuje množstvo nežiaducich patogénnych baktérií a tým napomáha udržiavať zdravú bakteriálnu mikroflóru v črevnom trakte.

Dôležité

Užitočné vlastnosti jogurtových baktérií môžu pôsobiť iba vtedy, ak sa do hrubého čreva dostanú živé. Musia prekonať kyslé prostredie v žalúdku a žlčovú bariéru v tenkom čreve. Nie každý jogurt obsahuje tie správne baktérie a nie každému jogurtu sa podarí dopraviť sa do hrubého čreva v aktívnom stave.

Probiotické kultúry ESSENS sú vytvorené špeciálnou technológiou (tzv. technológia 4. generácie) -> jednotlivé bakterie sa v procese lyofilizácie (sušenie vymrazovaním) obalujú vrstvou polysacharidov a proteinov. Táto ochranná vrstva chráni bakterie proti agresívnym žalúdočným šťavám až do hrubého čreva.

ESSENS Colostrum Probiotics

 • upravuje črevnú mikroflóru
 • zlepšuje a upravuje trávenie
 • zabraňuje množeniu škodlivých látok
 • chráni sliznicu žalúdka a čriev
 • napomáha k odolnosti organizmu proti infekciám
 • prispieva k celkovému posilneniu imunitného systému
 • prispieva k zníženiu cholesterolu v krvi
 • prispieva k ochrane proti hnačkám, kvasinkovým infekciám
 • prispieva k regulácii hladiny cukru v krvi
 • môže podporovať vstrebávanie vápnika a zmierňovať príznaky laktózovej intolerancie

JEDINEČNOSTI JOGURTU ESSENS :

 • bioaktívny pro a prebiotický jogurt najvyššej možnej kvality obohatený o COLOSTRUM ESSENS
 • BEZ konzervantov, sladidiel a ďalších chemických prísad
 • obsahuje 100-násobne vyšší počet živých baktérií ako bežne predávané jogurty
 • doma vyrobený živý jogurt za 6 hodín – zaručene živé baktérie
 • ochutenie podľa vlastného výberu
 • vyrobené pod farmaceutickým dohľadom

Príprava JOGURTU ESSENS :

 • vo vnútornej nerezovej nádobe jogurtovača zmiešajte 1 sáčok ESSENS Colostrum Probiotics s 1 l mlieka podľa vlastného výberu (plnotučné,polotučné)
 • vložte do jogurtovača a ponechajte ho tam 6-8 hodín pri teplote 43°C
 • môže sa konzumovať ihneď - doporučenie: dajte ho do chladničky

Recepty z jogurtov ESSENS

Jogurt s orechmi - zdravá bomba

Hotový jogurt ESSENS je možné dochutiť niekoľkými spôsobmi. Najefektívnejšie pre ľudské zdravie je spojenie s najrôznejšími druhmi orechov.
Orechy sú potravinou bohatou hlavne na kvalitné tuky, sú zdrojom pomerne vysokého množstva proteínov, vlákniny, vitamínov (B3 a B6) a minerálnych látok (napr. vápnik, horčík, draslík, selén).

Na základe vedecky potvrdených znalostí o účinkoch príjmu orechov boli schválené vedecké tvrdenia:
Konzumácia orechov (asi 30 g/deň) ako súčasť vyváženej stravy pomáha udržiavať zdravie srdca. Toto tvrdenie platí pre mandle, lieskové orechy, pekanové orechy, pistácie a vlašské orechy.
Konzumácia mandlí (asi 28 g/deň) ako súčasť diéty s nízkym obsahom nasýtených tukov pomáha znižovať hladinu cholesterolu v krvi a podporuje zdravé srdce.

Náš tip: naštartujte sa ráno na úspešný deň a raňajkujte náš jogurt s nasekanými orechmi rôznych druhov.

Výborný zemiakový šalát

Uvaríme 2kg zemiakov v šupke a necháme vychladnúť. Po vychladnutí ich ošúpeme a nakrájame na kocky. V slanej vode uvaríme koreňovú zeleninu (4ks mrkve, 4ks petržlenu, 1ks zeleru), nakrájame na kocky a pridáme k zemiakom. Ďalej pridáme 5ks na kocky nakrájaných sterilizovaných uhoriek, na drobno nakrájané 2 stredne veľké cibule, 1 konzervu sterilizovaného hrášku a 3 nasekané a vychladené vajíčka uvarené natvrdo.
Nakoniec namiesto majonézy pridáme približne 300 ml jogurtu ESSENS, opatrne zamiešame, podľa chuti dosolíme a necháme v chladničke odležať.
Náš tip: zámenu majonézy za náš jogurt je možné aplikovať aj pri iných šalátoch, napr. vlašský, parížsky, krevetový, vajíčkový...

Ľadové potešenie pre našich najmenších

Skvelý tip pre horúce letné obdobie - zmrzlina z jogurtov ESSENS.
Príprava je jednoduchá. Jogurt ESSENS rozmixujeme s čerstvým ovocím (jahody, maliny, čučoriedky...), podľa chuti dosladíme napr. hroznovým cukrom a v uzavretej nádobe vložíme aspoň na 3 hodiny do mrazničky.

Náš tip: použiť môžete silikónové nádoby na ľad najrôznejších tvarov. Vaše deti vás budú milovať!

Kuracia mňamka

Tento recept síce nepatrí medzi tie najzdravšie... ale priznajme si, kto z nás čas od času nezhreší?

Prípravu opäť zvládne aj malé dieťa:
1 kg kuracích prsných rezňov nakrájame pozdĺžne na dlhšie rezančeky, zalejeme približne 350ml - 500ml jogurtu ESSENS a necháme aspoň 3 hodiny odpočívať v chladničke.
Medzitým si pripravíme zmes na obalenie. Odporúčame zmiešať hladkú múku s rozdrvenými kukuričnými lupienkami, soľou a korením. Odvážnejší z vás môžu vyskúšať aj ostrejšie korenie ako napr. štipľavú papriku, chilli a pod. Fantázii sa medze nekladú. Dostatočne odležané mäso necháme jemne odkvapkať a obalíme v pripravenej obaľovacej zmesi, potom osmažíme do zlatista na rozpálenom oleji.

Náš tip: podávať môžete s našim zdravým zemiakovým šalátom s jogurtom ESSENS

Hydratujme pleť v horúcom letnom počasí

Horúci a suchý vzduch a prechody z klimatizovaných priestorov do rozpálených ulíc majú na našu pleť nepriaznivý vplyv.
Látky obsiahnuté v jogurtoch ESSENS sú skvelým pomocníkom k doplneniu hydratácie. Stačí naniesť malé množstvo jogurtu na očistenú pleť a nechať pôsobiť 5 - 10 minút.

Náš tip: na mastnú a problematickú pleť zmiešajte jogurt s nastrúhanou šalátovou uhorkou.

recepty

V prípade záujmu alebo otázok nás kontaktujte

Registrácia vo firme Essens je úplne ZADARMO!

Pokyny pre registračný formulár:

Aby ste sa čo najskôr mohli stať členom klubu Essens , vo formulári vyplňte prosím všetky údaje potrebné k registrácii.

Všetky informácie o postupe ako objednávať, dostanete na Váš email od svojho sponzora - Margita Levková (prevádzkovateľ tejto web stránky) a od spoločnosti Essens.

Vyplnením formulára súhlasíte so spracovaním osobných údajov v súlade so všeobecným nariadením o ochrane osobných údajov - zákon č. 18/2018 Z. z. a zasielaním ponúk s výhodnými akciami zo strany prevádzkovateľa web stránok zdravieessens.sk a essens.sk.

Ak máte pred vyplnením formulára otázky, neváhajte nás prosím kontaktovať.

A
K
C
I
A